Wampir - przedstawiciel gatunku odmiennego od Homo sapiens, istota śmiertelna. Aby żyć, wampir musi pić krew osobnika płci przeciwnej. Ludzka krew utrzymuje wampiry przy życiu, jednak jej działanie jest krótkotrwałe. Po przemianie, która występuje około dwudziestego piątego roku życia, wampiry nie mogą przebywać na słońcu i regularnie muszą się dokrwić. Istota ludzka nie może zostać wampirem przez ukąszenie ani transfuzję krwi, spotyka się jednak rzadkie przypadki krzyżówki ras. Wampiry potrafią się dematerializować, ale wymaga to spokoju i koncentracji oraz braku większych obciążeń. Potrafią też wymazywać wspomnienia z pamięci krótkoterminowej człowieka. Niektóre wampiry umieją czytać w myślach. Średnia życia wampira wynosi ponad tysiąc lat; znaczna część osobników żyje o wiele dłużej.

Przemiana

Przemiana następuje w wieku 25 lat. Osobnik, pre-trans tuż przed przemianą wydziela specyficzny zapach, który jest wyczuwalny dla wampirów, jako oznaka gotowości do przeobrażenia.

Główny artykuł: Pre-trans
Główny artykuł: Przemiana

Uzdolnienia

Wampiry wykazują szereg uzdolnień, a część z nich może być obdarzona dodatkowymi umiejętnościami, którymi zostali obdarowani przez Panią Kronik. Standardowe umiejętności:

Zobacz: Kategoria:Dary!

Medycyna

Choroby

Nie chorują na ludzkie choroby cywilizacyjne jak cukrzyca czy rak, zakaźne jak AIDS, wirusowe jak zapalenie wątroby, raka, a także na choroby weneryczne itp[1]. Nie mogą się zarazić żadną chorobą od człowieka[2].

Leczenie

Ciała wampirów bardzo szybko się leczą. Rany kłute, cięte bądź złamania ulegają szybkiej regeneracji nawet w ciągu kilku godzin[3].

Żywienie

Wampiry muszą się dokrwiać od osobników swojej rasy. Każdy wampir dokrwia się w różnym czasie. Niektóre wymagają dokrwienia ciągłego, np. co kilka dni, tydzień lub tygodniu, natomiast są też takie wampiry co dokrwiają się co kilka miesięcy lub lat. To jest cecha osobnicza.

Główny artykuł: Dokrwienie

Nie mogą zastąpić krwi wampira ludzką, gdyż nie daje ona mi tyle sił i nie mogą się rozwijać. Po za krwią wampiry mogą i muszą także żywić się ludzkim jedzeniem.

Anatomia

Nie można ustalić ich grupy krwi. Są pozbawieni owłosienia na całym ciele z wyjątkiem głowy. Posiadają sześcio komorowe serce. Mają bardzo niskie ciśnienie, praktycznie słabo wyczuwalne[4]

Rozmnażanie

Wampiry mogą się rozmnażać jak ludzie, płciowo, jednakże wśród noworodków występuje duża śmiertelność, a także wśród matek, które są w trakcie połogu[5]. Wampirzyca może zajść w ciążę raz na 10 lat, gdyż tylko wtedy ma dni płodne, tzw. chcączkę. Te dni jest wstanie wyczuć samiec[6]

Główny artykuł: Chcączka
Główny artykuł: Ciąża

Wampiry a mitologia

Poniżej znajdują się informacje na temat porównania wampirów wykreowanych przez J.R Ward z ogólnie znanymi informacjami na temat wampirów.

Zabijanie dla krwi

Wampiry z serii nie zabijają ludzi dla krwi, a także nie pożądają ich krwi. Aby się wyżywić muszą się dokrwić od osobnika swojej rasy. Wampir może żywić się ludzką krwią, ale nie będzie ona dla nie niego wartościowa[7].

Czosnek

Czosnek nie może unieszkodliwić wampira. Normalnie go spożywają jak ludzie.

Światło dzienne

Tak jak powszechnie wiadomo, wampiry ulegają spaleniu w promieniach słońca, w tym wampiry J.R Ward także. Spalenie jednak nie jest natychmiastowe. Na początku na ciele pojawiają się bąble, które wyglądają jak po oparzeniu[8].
Wampiry przez to nie mogą wychodzić w ciągu dnia, a tylko po zmierzchu. Jednakże istnieją wyjątki wśród mieszańców, którzy są odporni na promienie słońca, np. Beth Randall.

Nieśmiertelność

Wampiry nie są nieśmiertelne, choć żyją dłużej niż normalni ludzie. Średnio wampiry żyją 1000 lat, choć są też wyjątki, które żyją o wiele dłużej. Jest to cecha osobnicza i zależy także od czystości krwi.

Przemiana po ukąszeniu

Wampirem nie można się stać przez ukąszenie. Rodzą się tak jak ludzie, przez rozmnażanie płciowe.

Inne rasy

Wśród wampirzej społeczności występują inne rasy wampirów: psańce, którzy pełnią rolę służebną, symphaci oraz mieszańce - wampiry pół krwii.

Zobacz także


Przypisy

  1. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 9.
  2. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 26.
  3. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 9.
  4. J.R. Ward: Sidła namiętności, rozdział 2
  5. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 9.
  6. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 26.
  7. J.R. Ward: Mroczny kochanek, rozdział 18.
  8. J.R Ward: Ofiara krwi, rozdział 20.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.